سایت ساز رایگان افزایش رتبه الکسای قانونی
بستن تبلیغات [X]

يکشنبه 15 دی 1398
12:53

حتما شنیده اید که روغن کانولا روغنی با چربی اشباع پایین و مناسب برای سرخ کردن است. اما آیا درباره کالری روغن کانولا نیز می‌دانید؟ در این مقاله از ستاره میزان کالری این روغن را به همراه فواید و مضرات آن معرفی خواهیم کرد. کانولا روغنی است که از دانه روغنی گیاه کلزا به دست می‌آید و حتی عده زیادی آن را به نام روغن کلزا می‌شناسند.
کلزا از خانواده گیاه خردل است و محل تولدش کاناداست. البته هنوز هم کانادا از اولین تولید کنندگان این روغن به شمار می‌رود. روغن کانولا کمترین میزان چربی اشباع شده را در میان تمام روغن‌ها دارد. همانطور که این روغن کمتر از سایر روغن‌ها منجر به انسداد عروق شده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد. روغن کانولا به صورت کاملاً صنعتی به دست می‌آید. این روغن در شمع سازی، صابون سازی و ... هم کاربرد دارد.
کالری روغن کانولا در هر ۱۰۰ گرم چقدر است؟
ارزش غذایی روغن کانولا
مقدار۱۰۰ گرمدرصد نیاز روزانه
کالری۸۸۴-
چربی کل۱۰۰ گرم۱۵۴٪
چربی اشباع شده۷.۱ گرم۳۶٪
کلسترول۰ میلی گرم۰٪
سدیم۰ میلی گرم۰٪
کربوهیدرات۰ میلی گرم۰٪
فیبر رژیمی۰ میلی گرم۰٪
پروتئین۰ میلی گرم۰٪
ویتامین D۰ میلی گرم۰٪
ویتامین A۰ میلی گرم۰٪
کلسیم۰ میلی گرم۰٪
ویتامین C۰ میلی گرم۰٪

خواص و فواید روغن کانولا

روغن کانولا مزایایی دارد که دیگر روغن‌ها ندارد. برخی از مهم‌ترین خواص این روغن گیاهی را در ادامه آورده‌ایم.

۱. کاهش کلسترول خون

کالری روغن کانولا با روغن‌های دیگر تقریباً برابر است، اما میزان کلسترولی که این روغن گیاهی دارد نسبت به بقیه روغن‌ها کمتر است. مصرف روغن کانولا مانند دیگر روغن‌ها خطر انسداد عروق را در پی ندارد. با این وجود، مصرف این روغن منجر به حملات قلبی و مغزی نمی‌شود. کسانی که چربی خونشان بالاست، بهتر است روغن کانولا مصرف کنند.

۲. کاهش التهابات

روغن کانولا از بروز التهابات درونی که منجر به بیماری‌هایی مانند نقرس می‌شود پیشگیری می‌کند. این روغن برای درمان رماتیسم و درد‌های مفصلی نیز مؤثر است. کسانی که از بیماری‌های التهابی رنج می‌برند، روغن کانولا بهترین انتخاب برایشان است.

۳. کاهش احتمال لخته شدن خون

عوامل زیادی منجر به لخته شدن خون در بدن می‌شوند. این لخته‌ها می‌توانند وارد قلب و مغز شده و منجر به سکته قلبی و مغزی شوند. برای پیشگیری از این مشکل، روغن کانولا را وارد برنامه غذایی‌تان کنید. این روغن احتمال لخته شدن خون را کم می‌کند و شما را سالم نگه می‌دارد.

 روغن کانولا چقدر کالری دارد؟

۴. پیشگیری از سرطان

سرطان همیشه در کمین شماست و برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد. برای کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان، روغن کانولا مصرف کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیبات این روغن گیاهی خطر ابتلا به سرطان‌های مختلف مخصوصاً سرطان روده و سینه را کاهش می‌دهد.

مضرات روغن کانولا

در کنار خواص و فوایدی که این روغن گیاهی دارد، مضراتی نیز برای آن ذکر شده که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

۱. اصلاح ژنتیکی

بعضی از افراد معتقدند که روغن کانولا حاصل اصلاح ژنتیکی روغن کلزا است و حاوی گاز سمی خردل است. با این طرز فکر، استفاده از روغن کانولا چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

۲. تصفیه کردن روغن

از دیگر مضرات روغن کانولا به تصفیه شده بودن آن اشاره شده است. در این باور، عده‌ای معتقدند که برای افزایش ماندگاری روغن کانولا روی آن تغییراتی انجام داده‌اند که میزان سلامتی آن را کم کرده است.

[ بازدید : 12 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اطلاعات عمومی است. | طراح قالب avazak.ir| با قدرت sharghblog.ir