سایت ساز رایگان افزایش رتبه الکسای قانونی
بستن تبلیغات [X]
چه واکسن هایی به کودک تزریق می شود؟

چه واکسن هایی به کودک تزریق می شود؟

يکشنبه 15 دی 1398
8:40

پدر و مادر هر کودک در سال اول زندگی، باید پنج بار کودک خود را برای واکسیناسیون به مرکز بهداشتی درمانی ببرند و برای تقویت اثر واکسن ها نیز پس از یک سالگی مراجعات مجددی مورد نیاز می باشد که این مراحل و نوع واکسن ها در ادامه مطلب نشان داده شده است.

مبتلا شدن به برخی از بیماری ها در کودکی خیلی خطرناک است و ممکن است موجب مرگ و میر و ایجاد ناتوانی در کودکان شود.از مهم ترین بیماری که سالانه جان تعداد بسیاری از کودکان را می گیرد سل، سیاه سرفه، دیفتری، سرخک، کزاز و هپاتیت از نوع (ب) است در نتیجه تمام کودکان باید در مقابل این بیماری ها واکسینه شوند.بدن انسان در مقابل این ویروس ها و میکروب ها ، موادی می سازد که اصطلاحا به آن «پادتن» گفته می شود. حال اگر بدن با میکروب یا ویروس واقعی بیماری (مثل واکسن) برخورد کند می تواند آن را از بین ببرد و بدین ترتیب انسان در مقابل آن بیماری ها ایمن می شود.

زمان بندی واکسن کودکان

– بدو تولد: ب ث ژ، قطره فلج اطفال، هپاتیت ب

– دو ماهگی: ثلاث، قطره فلج اطفال، هپاتیت ب

– چهار ماهگی: ثلاث، قطره فلج اطفال

– شش ماهگی: ثلاث، قطره فلج اطفال، هپاتیت ب

– یک سالگی: ام ام آر (سرخک، اوریون و سرخجه)

– هجده ماهگی: ثلاث، قطره فلج اطفال، ام ام آر

– شش سالگی: ثلاث، قطره فلج اطفال

هشداری های واکسن

واکسن در زمانی اثر خوبی دارد که به موقع و به صورت کامل انجام شود. برخی از واکسن ها زمانی موثر هستند که چند بار تلقیح شود. در نتیجه والدین و پرستار کودک باید جدول واکسیناسیون را به طور کامل رعایت نمایند.دلیل مهم والدین برای مراجعه نکردن به واکسیناسیون فرزندانشان این است که کودک روزی که نوبت واکسن اوست به تب، سرفه، سرماخوردگی یا اسهال مبتلا می شود.

والدین باید دقت داشته باشند که در این بیماری های خفیف و همچنین در مواقع سوء تغذیه واکسن زدن هیچ خطری ندارد و باید واکسن کودک سر موقع تلقیح شود.

پدران و مادران باید بدانند که بعضی از واکسن ها عوارض مختصری دارند، مثلا در محل تزریق واکسن (ب.ث.ژ) زخم کوچکی ایجاد می شود. این زخم نباید دستکاری شود، چون بعد از مدتی خود به خود خوب می شود.پس از تزریق واکسن ثلاث هم کودک تب مختصری پیدا می کند و محل تزریق کمی متورم و دردناک می گردد.

باید تب کودک با دارویی که پزشک می دهد پایین آورده شود و محل تزریق با حوله گرم کمپرس شود.یک هفته پس از تزریق واکسن سرخک، کودک دچار حالتی شبیه سرماخوردگی می شود و ممکن است بثورات خفیفی روی پوست او ظاهر گردد.

بروز هر یک از حالات فوق نشان دهنده واکنش طبیعی بدن نسبت به واکسن هاست و جای نگرانی نیست، اما در صورتی که بعد از تزریق واکسن، تب شدید، بی قراری و یا حالاتی شبیه تشنج در کودک پیدا شود (که البته جز در مواقع نادر رخ نمی دهد)، باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

کاربران عزیز موسسه مهرگان آماده ارائه خدمات رسانی در زمینه پرستار سالمند، پرستار بیمار، پرستار بچه است. و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بیماری فلج‌ اطفال چیست؟

بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان[ بازدید : 78 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اطلاعات عمومی است. | طراح قالب avazak.ir| با قدرت sharghblog.ir